Σεμινάρια Υποψηφίων Διδακτόρων Τομέα Ιστορίας Νεοτέρων Χρόνων (σε συνεργασία με ΙΜΣ/ΙΤΕ και άλλα ακαδημαϊκά ιδρύματα)

Ο Τομέας Ιστορίας Νεοτέρων Χρόνων του Πανεπιστημίου Κρήτης και το Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών – ΙΤΕ συνδιοργανώνουν κάθε χρόνο τα «Σεμινάρια Υποψηφίων Διδακτόρων». Σκοπός των σεμιναρίων είναι η επιστημονική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και επιχειρημάτων μεταξύ διδασκόντων, ερευνητών και υποψηφίων διδακτόρων Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΠΚ, του ΙΜΣ/ΙΤΕ και άλλων συνεργαζομένων πανεπιστημιακών και ερευνητικών ιδρυμάτων. Οι ομιλητές παρουσιάζουν την ερευνητική τους πορεία και τα βασικά ερωτήματα και τις θεματικές των διατριβών τους και των μελετών τους στο ευρύτερο πεδίο της Νεότερης Ιστορίας. Οι μηνιαίες συναντήσεις είναι ανοικτές σε όλους: διδάσκοντες, μεταδιδακτορικούς και διδακτορικούς ερευνητές και μεταπτυχιακούς φοιτητές και γίνονται υβριδικά κυρίως, αλλά όχι αποκλειστικά, στα Ελληνικά.