Greek Diaspora Fellowship Program

Το πρόγραμμα με τίτλο «Greek Diaspora Fellowship Program» (GDFP) επιτρέπει σε γεννημένους στην Ελλάδα έλληνες και ελληνίδες πανεπιστημιακούς των Η.Π.Α. και του Καναδά να διανύσουν διάστημα 14-60 ημερών σε ελληνικά πανεπιστήμια προκειμένου να διεξαγάγουν έρευνα από κοινού με τους συναδέλφους τους των ελληνικών ακαδημαϊκών ιδρυμάτων, να διδάξουν μεταπτυχιακά μαθήματα και να αναπτύξουν κοινά προγράμματα σπουδών. Κατά τον πρώτο και το δεύτερο ανταγωνιστικό κύκλο αιτήσεων για το πρόγραμμα, για το έτος 2017, χρηματοδοτήθηκαν 49 προτάσεις, ανάμεσά τους και οι δύο προτάσεις που υπέβαλε το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Επισκέπτης καθηγητής Σάκης Γκέκας (York University, Toronto, Καναδάς).

Κύκλος σεμιναριακών μαθημάτων με θέμα: «Empire, Colonization and Global History in the Mediterranean World».

Επισκέπτρια καθηγήτρια Ρωξάνη Μαργαρίτη (Emory University, ΗΠΑ).

Μεταπτυχιακό σεμινάριο με θέμα: «Από τον Μωάμεθ στους Μαμελούκους: μεσαιωνική ισλαμική ιστορία και ιστοριογραφία» (From Muhammad to the Mamluks: Medieval Islamic History and Historiography)