Erasmus+

Το πρόγραμμα Erasmus ξεκίνησε το 1987 και από το 2014 συνεχίζεται ως ERASMUS+. Το πρόγραμμα, που αποτελεί μία από τις διασημότερες δράσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης, υποστηρίζει τη λειτουργία του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΧΑΕ) και επιτρέπει τη μετακίνηση φοιτητών και φοιτητριών σε πανεπιστημιακά τμήματα του εξωτερικού για ένα εξάμηνο σπουδών. Πέρα από τα ακαδημαϊκά οφέλη, η μετακίνηση φοιτητών και φοιτητριών μεταξύ ευρωπαϊκών πανεπιστημίων προωθεί τον διαπολιτισμικό διάλογο και ενισχύει την ταυτότητα του ευρωπαίου πολίτη. Περιλαμβάνει ως προορισμούς τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης αλλά και άλλες χώρες με τις οποίες υπάρχουν σχετικές συμφωνίες.

Το πρόγραμμα επιτρέπει στους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Τμήματος να μετακινηθούν για ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο σε αντίστοιχο πανεπιστημιακό Τμήμα του εξωτερικού με το οποίο το Τμήμα έχει υπογράψει σχετική συμφωνία.

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που μετακινούνται στο εξωτερικό οφείλουν να επιλέγουν μαθήματα που αντιστοιχούν συνολικά σε φόρτο εργασίας 30 μονάδων ECTS ανά εξάμηνο σπουδών. Τα μαθήματα που οι φοιτητές και οι φοιτήτριες ολοκληρώνουν με επιτυχία στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ κατοχυρώνονται ως μαθήματα του προγράμματος σπουδών τους με τη σύμφωνη γνώμη του εκάστοτε υπεύθυνου καθηγητή ή της εκάστοτε υπεύθυνης καθηγήτριας για το πρόγραμμα Erasmus+.

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που επιθυμούν να μετακινηθούν με το πρόγραμμα Erasmus+ επιλέγονται ανάλογα με τη γνώση τους της ευρωπαϊκής γλώσσας που είναι απαραίτητη στη χώρα όπου θα μετακινηθούν και την επίδοσή τους στα σχετικά μαθήματα της κατεύθυνσης που ακολουθούν. Προτεραιότητα έχουν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές και μεταπτυχιακές φοιτήτριες.

Συνεργαζόμενα πανεπιστήμια στα οποία μπορούν να μετακινηθούν οι φοιτητές/φοιτήτριες

Δείτε ΕΔΩ τον πλήρη κατάλογο με τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια στα οποία μπορούν να μετακινηθούν οι φοιτητές/τριες του Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+.

Αρμόδιος καθηγητής / αρμόδια καθηγήτρια για το πρόγραμμα Erasmus+ κατά το χειμερινό εξάμηνο 2023-24

Αθανάσιος Μαΐλης: Ώρες συνεργασίας, Δευτέρα 14.30-16.30 και Τρίτη 14.30-16.30

Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας στις 6.5.09 αποφάσισε ως εξής τα κριτήρια για την επιλογή των φοιτητών/φοιτητριών που μετακινούνται με το προαναφερόμενο πρόγραμμα:

• επάρκεια σε μία κύρια ευρωπαϊκή γλώσσα, ανάλογα τη χώρα στην οποία μετακινείται ο/η φοιτητής/φοιτήτρια
  • επίδοση στα σχετικά μαθήματα της κατεύθυνσης που θα ακολουθήσει
  • σε περίπτωση περισσότερων αιτήσεων, να δίνεται προτεραιότητα στους μεταπτυχιακούς φοιτητές και μεταπτυχιακές φοιτήτριες.