Πρόγραμμα και Πρόσκληση συμμετοχής σε Θερινό Σχολείο, 1-5 Οκτωβρίου 2021

Στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος «ARCHAEOTOUR: Αρχαιολογία, Τουρισμός και Τοπικές Κοινωνίες»[1] που υλοποιείται και υποστηρίζεται από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και χρηματοδοτείται από το ΕΛΙΔΕΚ/ΓΓΕΚ πρόκειται να διοργανωθεί 1-5 Οκτωβρίου 2021 πενταήμερο Θερινό Σχολείο (ΘΣ) με θέμα: «Υλικός Πολιτισμός, Αρχαιολογία και Τουρισμός: Από τα αρχαιολογικά αντίγραφα στις ταξιδιωτικές υλικότητες και τα τουριστικά αναμνηστικά (souvenirs)»

Δείτε ΕΔΩ την Πρόσκληση Συμμετοχής.

Δείτε ΕΔΩ την αφίσα.

Δείτε ΕΔΩ το πρόγραμμα.

[1] Η ομάδα έργου του Archaeotour αποτελείται από τη Δέσποινα Νάζου ( Κοινωνική Ανθρωπολόγο, Επιστημονική Υπεύθυνη /Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια), Νένα Γαλανίδου (Καθηγήτρια Προϊστορικής Αρχαιολογίας Πανεπ. Κρήτης) Γεωργία Μπέκα (Υποψήφια Διδακτόρισσα, Πανεπ. Κρήτης) και Αριάδνη Γκαζή (ΕΔΙΠ, Υποψήφια Διδακτόρισσα, Πανεπ. Κρήτης). Στην υλοποίηση της δράσης του ΘΣ συνεργάζεται με την ομάδα έργου η Άρτεμις Καρναβά (Επίκουρη Καθηγήτρια Προϊστορικής Αρχαιολογίας, Πανεπ. Κρήτης)