Νομισματικές συναντήσεις – webinar 2020-21

The Numismatic Seminar becomes a… Webinar due to the actual sanitary situation in Greece and around the world. Nothing changes in the quality of the program and the dynamics of discussions and interactions after every lecture. The real change, an improvement in many respects, is that the lectures will be made available to a much larger audience around the world. A link will be made available a week before each Webinar on the websites and social networks of the Institutions involved in the organization of the S(W)e(b)minar. The link will guide the participants through a simple registration process and involves no particular technical skills for connecting. All participants will be “active panelists”, meaning that they will be able to ask questions and comment during the discussion after each lecture. The first lecture, by Dr Lucia Carbone (ANS), starts already on Monday, November 23rd.

The hosting of the Webinar as well as the technical support are offered by the National Hellenic Research Foundation. The Webinars, following the tradition of the previous years, are taking place on a Monday, on a monthly basis and start at 6 pm (Athens’ EET time).

If you need more information on the technical procedure, please do not hesitate to contact us (administration@ebsa.info).

We are looking forward to (virtually) seeing you all!

The organizing committee,
Belgian School at Athens (EBSA)
National and Kapodistrian University of Athens
National Hellenic Research Foundation