skip to main content
   
Αρχική Το Τμήμα
Φυσιογνωμία
Αξιολόγηση
Διοίκηση
Τομείς
Οργάνωση Σπουδών
Επιτροπές - Υπεύθυνοι - Εκπρόσωποι
Εκλογές μελών ΔΕΠ
Υλικοτεχνική Υποδομή
Εγγραφές πρωτοετών, μετεγγραφές, κατατακτήριες, μεταφορές θέσεων
Συνήγορος του Φοιτητή
Φοιτητική Μέριμνα - ΦμΕΕΑ & ΦμεΑ
Συχνές Ερωτήσεις
Προπτυχιακά
Ημερολόγιο ακαδημαϊκού έτους 2017-2018
Ωρολόγιο πρόγραμμα
Ωράριο Συνεργασίας με Φοιτητές
Εξεταστικές
Οδηγός-Κανονισμός προπτυχιακών σπουδών
Κατευθύνσεις Σπουδών
Ακαδημαϊκοί Σύμβουλοι Σπουδών
Προσφερόμενα μαθήματα
Ευρωπαϊκό Σύστημα Μεταφοράς Διδακτικών Μονάδων ECTS
Παιδαγωγική Επάρκεια & Διδακτική Άσκηση
Πρακτική Άσκηση
Μεταπτυχιακά
Αρχαίος Mεσογειακός Kόσμος
Ιστορία της Τέχνης
Τουρκολογία
Βυζαντινές και Μεσαιωνικές Σπουδές
Σύγχρονη Ελληνική και Ευρωπαϊκή Ιστορία
Αρχαιολογία - Πληροφορική (δεν προσφέρεται πια)
Προσφερόμενα μεταπτυχιακά μαθήματα
Ωρολόγιο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών
Πρόγραμμα Διδακτορικών Σπουδών
Δραστηριότητες- Έρευνα
Ανασκαφές
Σειρά Ρίθυμνα
Ε.Σ.Τ.Ι.Α.
Συνέδρια
Βραβεία -Υποτροφίες
Εργαστήρια
Συνεργασίες
Ξένα Πανεπιστήμια
Erasmus
Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών
Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης
Πρόγραμμα ESTER
Προσωπικό
Μέλη Δ.Ε.Π.
Ομότιμοι - Eπίτιμοι
Διατελέσαντα μέλη Δ.Ε.Π.
Πανεπιστημιακοί Υπότροφοι
Εντεταλμένοι Διδάσκοντες
Μέλη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.)
Μέλη Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.)
Μέλη Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (Ε.Τ.Ε.Π.)
Σύνδεσμοι Απόφοιτοι
Επαγγελματικές διέξοδοι
Θέσεις Εργασίας
Επικοινωνία

Προσφερόμενα μεταπτυχιακά μαθήματα χειμερινού εξαμήνου 2011-12

Προσφερόμενα μαθήματα Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2011-12

 

«Αρχαίος Μεσογειακός Κόσμος»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΑΜΚ-ΚΑΡ130

Κτερίσματα ταφικά

Σεμινάριο

15

Νίκος Σταμπολίδης

AMK-ΠΑΡ136

Παλαιολιθικές κοινωνίες της Ευρώπης, της Ασίας και της Αφρικής

Σεμινάριο

12

Νένα Γαλανίδου

 

«Ιστορία της Τέχνης»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΙΤ130

Ακαδημίες Καλών Τεχνών

Σεμινάριο

15

Τιτίνα Κορνέζου

 

 «Τουρκολογία»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΤΟΥ175

Πηγές της οθωμανικής ιστορίας

Σεμινάριο

6

Μαρίνος Σαρηγιάννης

ΤΟΥ013

Τουρκική γλώσσα C

Παράδοση

3

Γκιουλσούν Αϊβαλή

ΤΟΥ016

Οθωμανική διπλωματική και παλαιογραφία ΙΙΙ

Παράδοση

3

Ηλίας Κολοβός

 

 «Βυζαντινές Σπουδές»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΒΣ-ΒΙΣ129

Εικονικές αναπαραστάσεις της βυζαντινής φιλοσοφίας της ιστορίας και της δυναστικής ιδεολογίας. Η «Ρίζα Ιεσσαί»

Σεμινάριο

13

Κώστας Μουστάκας

 

«Σύγχρονη Ελληνική και Ευρωπαϊκή Ιστορία»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΣΕΕΙ187

Σύγχρονες συζητήσεις στην ιστορία της εργασίας

Σεμινάριο

15

Έφη Αβδελά