skip to main content
   
Αρχική Το Τμήμα
Φυσιογνωμία
Αξιολόγηση
Διοίκηση
Τομείς
Οργάνωση Σπουδών
Επιτροπές - Υπεύθυνοι - Εκπρόσωποι
Εκλογές μελών ΔΕΠ
Υλικοτεχνική Υποδομή
Εγγραφές πρωτοετών, μετεγγραφές, κατατακτήριες, μεταφορές θέσεων
Συνήγορος του Φοιτητή
Φοιτητική Μέριμνα - ΦμΕΕΑ & ΦμεΑ
Συχνές Ερωτήσεις
Προπτυχιακά
Ημερολόγιο ακαδημαϊκού έτους 2017-2018
Ωρολόγιο πρόγραμμα
Ωράριο Συνεργασίας με Φοιτητές
Εξεταστικές
Οδηγός-Κανονισμός προπτυχιακών σπουδών
Κατευθύνσεις Σπουδών
Ακαδημαϊκοί Σύμβουλοι Σπουδών
Προσφερόμενα μαθήματα
Ευρωπαϊκό Σύστημα Μεταφοράς Διδακτικών Μονάδων ECTS
Παιδαγωγική Επάρκεια & Διδακτική Άσκηση
Πρακτική Άσκηση
Μεταπτυχιακά
Αρχαίος Mεσογειακός Kόσμος
Ιστορία της Τέχνης
Τουρκολογία
Βυζαντινές και Μεσαιωνικές Σπουδές
Σύγχρονη Ελληνική και Ευρωπαϊκή Ιστορία
Αρχαιολογία - Πληροφορική (δεν προσφέρεται πια)
Προσφερόμενα μεταπτυχιακά μαθήματα
Ωρολόγιο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών
Πρόγραμμα Διδακτορικών Σπουδών
Δραστηριότητες- Έρευνα
Ανασκαφές
Σειρά Ρίθυμνα
Ε.Σ.Τ.Ι.Α.
Συνέδρια
Βραβεία -Υποτροφίες
Εργαστήρια
Συνεργασίες
Ξένα Πανεπιστήμια
Erasmus
Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών
Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης
Πρόγραμμα ESTER
Προσωπικό
Μέλη Δ.Ε.Π.
Ομότιμοι - Eπίτιμοι
Διατελέσαντα μέλη Δ.Ε.Π.
Πανεπιστημιακοί Υπότροφοι
Εντεταλμένοι Διδάσκοντες
Μέλη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.)
Μέλη Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.)
Μέλη Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (Ε.Τ.Ε.Π.)
Σύνδεσμοι Απόφοιτοι
Επαγγελματικές διέξοδοι
Θέσεις Εργασίας
Επικοινωνία

Προσφερόμενα μεταπτυχιακά μαθήματα εαρινού εξαμήνου 2012-13

Προσφερόμενα μαθήματα Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας για το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2012-13

 

«Αρχαίος Μεσογειακός Κόσμος»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

AMK-ΑΙΣ132

Αρχαία Μακεδονία: η εξέλιξη των μακεδονικών θεσμών από τους αρχαϊκούς μέχρι και τους ρωμαϊκούς χρόνους

Σεμινάριο

15

Κατερίνα Παναγοπούλου

AMK-ΚΑΡ132

Πολύτιμα μέταλλα: χρυσός, άργυρος, ήλεκτρο. Παραγωγή, εμπόριο και χρήσεις στην Ανατολική και Κεντρική Μεσόγειο της Πρώιμης Εποχής του Σιδήρου

Σεμινάριο

15

Νίκος Σταμπολίδης

ΑΜΚ-ΠΑΡ139

Ανθρωπίδες και πολιτισμός στο κατώτερο και το μέσο Πλειστόκαινο

Σεμινάριο

12

Νένα Γαλανίδου

ΑΜΚ-ΠΑΡ140

Τεχνολογία του λίθου στο προϊστορικό Αιγαίο

Σεμινάριο

12

Ευαγγελία Καρίμαλη

«Ιστορία της Τέχνης»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΙΤ133

Ιστοριογραφία του μπαρόκ

Σεμινάριο

15

Τιτίνα Κορνέζου

 «Τουρκολογία»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΤΟΥ177

Οθωμανολογικές ιστοριογραφικές προσεγγίσεις

Σεμινάριο

6

Αντώνης Αναστασόπουλος

ΤΟΥ012

Τουρκική γλώσσα Β

Παράδοση

3

Γκιουλσούν Αϊβαλή

ΤΟΥ015

Οθωμανική διπλωματική και παλαιογραφία ΙΙ

Παράδοση

3

Μαρίνος Σαρηγιάννης

«Βυζαντινές Σπουδές»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΒΣ-ΒΙΣ131

Πηγές για την αγροτική οικονομία στο Βυζάντιο

Σεμινάριο

13

Δημήτρης Κυρίτσης

ΒΣ-ΒΑΡ143

Από τον παγανισμό στο χριστιανισμό: όψεις του μετασχηματισμού του αρχαίου κόσμου

Σεμινάριο

13

Χριστίνα Τσιγωνάκη

«Σύγχρονη Ελληνική και Ευρωπαϊκή Ιστορία»

Κωδικός

Τίτλος

Τύπος

ECTS 

Διδάσκων

ΣΕΕΙ195

Ελλαδικές κοινωνίες στο μακρύ 18ο αιώνα (1680-1815)

Σεμινάριο

15

Σωκράτης Πετμεζάς

ΣΕΕΙ196

Πολιτική και Οικονομία

Σεμινάριο

15

Χρήστος Χατζηιωσήφ