Διεθνές συνέδριο Red Sea Project X | Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο «ΞΕΝΙΑ», Ρέθυμνο | 6-9/7/2022

Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, το Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας και το Τμήμα Μεσανατολικών και Νοτιοασιατικών Σπουδών και το Πρόγραμμα Σπουδών στην Αρχαία Μεσόγειο του Πανεπιστημίου Emory συνδιοργάνωσαν το διεθνές συνέδριο Red Sea Project X. Το συνέδριο διεξάχθηκε στο Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο «ΞΕΝΙΑ» στο Ρέθυμνο από τις 6 ως τις 9 Ιουλίου 2022. Αναλυτικές πληροφορίες για το συνέδριο, περιλαμβανομένου του προγράμματός του, είναι διαθέσιμες εδώ.

Η σειρά συνεδρίων Red Sea Project έχει ως αντικείμενο τη διεπιστημονική και διαχρονική μελέτη της Ερυθράς Θάλασσας με κύρια επιστημονικά πεδία προσέγγισης της περιοχής, των κοινωνιών και των πολιτισμών της την αρχαιολογία, την ιστορία, τη φιλολογία, την εθνογραφία, την κοινωνική ανθρωπολογία, τη γλωσσολογία και τη φυσική ιστορία. Τα προηγούμενα εννιά συνέδρια έχουν διοργανωθεί από το Βρετανικό Μουσείο (Ι-ΙΙΙ), το Πανεπιστήμιο του Σαουθάμπτον (IV), το Πανεπιστήμιο του Έξετερ (V), το Πανεπιστήμιο του Ταμπούκ και τον Οργανισμό Πολιτισμού και Τουρισμού της Σαουδικής Αραβίας (VI), το Πανεπιστήμιο της Νάπολης (VII), το Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας (VIII) και το Πανεπιστήμιο της Λυών (IX).