Ανακοίνωση για συμμετοχή στην Ανασκαφή του Μινωικού οικισμού του Μόχλου Σητείας

Η συστηματική ανασκαφή του Μινωικού Οικισμού στην θέση Μόχλος Σητείας, η οποία τελεί υπό την αιγίδα της Αμερικανικής Σχολής Κλασσικών Σπουδών και της Εφορείας Αρχαιοτήτων Λασιθίου, υπό την Διεύθυνση των Δρ. Jeffrey Soles και της κ. Χρύσας Σοφιανού, πρόκειται να συνεχισθεί στο διάστημα μεταξύ 6 Ιουνίου και 15 Αυγούστου 2022.

Στην ανασκαφή καλείται να συμμετάσχει περιορισμένος αριθμός προπτυχιακών ή μεταπτυχιακών φοιτητών του Πανεπιστημίου Κρήτης. Η ανασκαφή καλύπτει μόνο τα έξοδα της διαμονής.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλείσθε να δηλώσετε συμμετοχή α) αποστέλλοντας βιογραφικό σημείωμα β) δηλώνοντας ότι μπορείτε να συμμετάσχετε καθ’ όλη την διάρκεια της ανασκαφής και γ) στέλνοντας τα στοιχεία σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση georgedoudalis@hotmail.com. Για περισσότερες πληροφορίες μην διστάσετε να επικοινωνήσετε στην παραπάνω διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Εκ μέρους της Επιστημονικής ομάδας.

Γεώργιος Δούδαλης

Field Director, Mochlos Archaeological Project Kress Research Fellow, American School of Classical Studies at Athens